با عرض سلام خدمت شما بیننده عزیز به پربازدیدترین وبلاگ میکروبیولوژی خوش آمدید لطفا نظرات ارزنده و انتقادات سازنده خود را در قسمت نظرات برای یک وبلاگ بهتر در اختیار ما قرار دهید.برای کسب جدیدترین خبرها و مقالات ایمیل خود را در قسمت خبرنامه وارد کنید تا جدیدترین تغییرات و به روزرسانی وبلاگ به اطلاع شما برسد با تشکر مدیریت وبلاگ میکروبیولوژی مسجدسلیمان میکروبیولوژی مسجدسلیمان - همه چیز در مورد روش پی آر ک PRK لیزیک و لایزیک
زیست شناسی سلولی و ملکولی میکروبیولوژی

همه چیز در مورد روش پی آر ک لیزیک و لایزیک
همه چیز در مورد لازیک
 
لیزر سطح قرنیه همراه با برداشتن لایه پوششی سطح قرنیه
(Photo refractive Keratectomy (PRK
 
با این تكنیك میتوان نزدیك بینی(1.00 - تا 10.0 - دیوپتر)، دوربینی و آستیگماتیسم متوسط را اصلاح كرد.
در این تكنیك ابتدا چشم با قطره بی حسی بطور موضعی بیحس میگردد سپس لایه سطحی قرنیه(اپی تلیوم) بوسیله كاردك مخصوصی برداشته میشود و سپس سطح قرنیه با لیزر اكسایمر تراش داده میشود.
اپیتلیوم 50 میكرون ضخامت دارد كه پس از برداشته شدن 5-3 روز بعد ترمیم میگردد. لایه خارجی قرنیه (اپی تلیوم) نرم بوده و قدرت بازسازی دارد اما لایه های عمیق تر قرنیه ظرفیت بازسازی خیلی كمی دارند. در انتها یك لنز تماسی نرم بعنوان پانسمان برای بیمار تجویز میگردد. داروهای تجویزی نیز مانند عمل لیزیك است اما مدت زمان مصرف آنها طولانی تر میباشد. مدت زمان جراحی در این روش 10 دقیقه برای هر دو چشم میباشد.
 
مزایای پی.آر.كی (PRK):
دقت بالا در اصلاح دید بویژه نزدیك بینی.
كوتاه تر بودن زمان عمل نسبت به لیزیك.
نبودن عوارض ناشی از ایجاد فلپ.
قابلیت انجام در قرنیه های نازك.
معایب و عوارض پی.آر.كی:
اشك ریزش یك تا 3 روز پس از جراحی.
طولانی تر بودن زمان بهبود.
حساسیت به نور تا 1 ماه پس از جراحی.
هاله بینی موقت -تار بینی تا چند هفته.
درد بیشتر احساس میشود. چرا كه تراكم اعصاب درد در سطح قرنیه بسیار بیشتر از عمق قرنیه است بنابراین درد بیشتری نسبت به لیزیك احساس خواهد شد.
دوره ترمیم طولانی تراز لیزیك است.
طولانی تر بودن مدت تجویز دارو(حتی تا 4 ماه).
افزایش احتمال بروز كدورت قرنیه
ایجاد اسكار در قرنیه(در شماره های بالای میوپی)
PRK برای افرادی كه مردمك درشت وقرنیه نازك دارند و یا مبتلا به خشكی چشم میباشند مناسب است.
 
نتایج:
پی آرکی نزدیک بینی را کاهش می دهد، این امر در مورد نزدیک بینی کم و متوسط ضریب اطمینان بالا و در مورد نزدیک بینی بالا ضریب اطمینان کمتری دارد. یک بررسی جامع مطالعات نشان داد که از دو هزار چشم به طور متوسط 70 تا 92 درصد داوطلبین دید 20/20 تا 40/20 در 12 ماه تا بیشتر پس از عمل PRK برای نزدیک بینی بین (1.00 -تا 14.00 -) داشته اند. در پی گیری پس از 12 ماه و بیشتر به طور متوسط 86 درصد چشمهایی که به علت نزدیک بینی و نزدیک بینی + آستیگماتیسم تحت درمان قرار گرفته اند با یک دیوپتر اصلاح شده اند. از دست دادن دو خط یا بیشتر در دید با اصلاح کامل بین صفر تا یک درصد افراد که با نزدیک بینی کم و متوسط تحت عمل PRK قرار گرفته اند متغییر است. در نزدیک بینی بالا این امر به 6 درصد می رسد.
در مطالعه ای درمان PRK در نزدیک بینی و نزدیک بینی + آستیگماتیسم با هدایت  wave front، هشتاد و یک درصد بیماران به دید 20/20 و بهتر رسیدند. در مطالعه دیگری 30 چشم از 23 بیمار که با هدایت wave front پی آر کی شده بودند صد درصد دید 20/20 و بهتر داشتند و صد درصد افراد به اصلاح یک دیوپتر رسیدند. یک درصد چشمها یک خط کاهش بهترین دید اصلاحی را داشتند.
بازگشت شماره چشم در افراد با شماره بالا شایعتر از افراد با شماره پایین تر بود. مطالعات طولانی مدت اخیر که نتایج ده تا دوازده ساله را بررسی می کند، سلامت و موثر بودن بسیار عالی را برای PRK در درمان نزدیک بینی نشان می دهد.
میزان بروز عمل PRK مجدد گزارش شده برای درمان شماره باقیمانده پس از عمل بین یک تا 4 درصد در درمان نزدیک بینی و نزدیک بینی + آستیگماتیسم بوده است. اثر بخشی و ضریب اطمینان عمل مجدد PRK از درمان اولیه کمتر است.
PRK برای دوربینی (H-PRK) باعث کاهش شماره چشم می شود. شماره های پائین دوربینی تا 3.5 دیوپتر با ضریب اطمینان بالاتری نسبت به شماره های بالاتر اصلاح میشود. بررسی جامع از مطالعات نشان داد که از 300 چشم که تحت عمل H-PRK قرار گرفته اند 79 درصد پس از یک سال به اصلاح حدود یک دیوپتر رسیده اند. در یک مطالعه 85 درصد چشمها با متوسط شماره ی 2.88 + قبل از عمل به اصلاح 1.00 رسیدند. در چشمهای با دوربینی بالاتر از 3.5 + ، 79 درصد به اصلاح درون یک دیوپتر رسیدند. در مطالعه دیگری 79 درصد بیماران با شماره قبل از عمل 3.03 + به شماره 0.50 در یکسال پس از عمل رسیدند. در بررسی گذشته نگر H-PRK  پنج درصد بیماران با دوربینی کم و متوسط (3.50 + تا) کاهش بهترین دید اصلاحی دو خط یا بیشتر را داشتند و این امر در دوربینی بالا (بیشتر از 3.50 +) حدود 20 درصد بود.
در یک مطالعه PRK با هدایت wave front برای دور بینی (میزان متوسط شماره چشم 0.8+/-2.9+) صد درصد چشمها به اصلاح درون یک دیوپتر رسیدند و 12 درصد بیماران در پی گیری 6 ماهه کاهش دو خط یا بیشتر بهترین دید اصلاحی را داشتند.
90 درصد چشمها دید 40/20 و یا بهتر را در 6 ماه پس از عمل داشتند.
نگرانیها در رابطه با H-PRK، به خاطر نقص اپیتلیومی بزرگتر و دوره ترمیم اپیتلیومی طولانیتر نسیت به PRK در نزدیک بینی است. که این امر باعث ناراحتی طولانی تر پس از عمل، بهبود دید دیرتر و افزایش خطر عفونت می گردد. هر چند در مجموع کدورت قرنیه خفیف بود، موارد بارز بیشتری از کدورت در حلقه محیطی و گاهی در ورودی مردمک وجود داشت. رسیدن به بهترین دید پس از عمل در H-PRK از PRK در نزدیک بینی آهسته تر است. مرکز بودن برداشت لیزر از قرنیه در درمان دوربینی بسیار مهم تر است چرا که ناحیه بینایی موثر کوچکتری را داریم. استفاده از لیزر اگزایمر مجهز به ردیاب چشم این اطمینان را بالاتر می برد.
در مطالعه ای شماره چشم در پیگیری 7.5 ساله ی بیماران H-PRK بدون بازگشت شماره چشم در طولانی مدت ثابت بود، اما در لیزیک برای دوربینی در پیگیری 5 ساله بازگشت شماره چشم وجود داشت.
در سه مطالعه که با PRK آستیگماتیسم را اصلاح کرده بودند پس از 6 ماه پیگیری کمتر از دو درصد بیماران کاهش دو خط یا بیشتر بهترین دید اصلاحی را داشتند. در این گزارشات 63 تا 86 درصد بیماران درون یک دیوپتر اصلاح شدند و 82 تا 94 درصد دید بدون اصلاح 40/20 و یا بهتر را داشتند.
یک بررسی جامع از مطالعات لازک نشان داد که صفر تا 8 درصد افراد 2 خط یا بیشتر کاهش بهترین دید اصلاحی را داشتند. این امر در افراد با نزدیک بینی بالا و آستیگماتیسم بیشتر بود. نتیجه دید بدون اصلاح پس از عمل شبیه PRK بود. مطالعه ی مقایسه ای میان لیزیک و لازک نتیجه درمان نزدیک بینی پائین و متوسط مشابه بود.
 
مراقبت های پس از عمل:
ارزیابی پس از عمل نقش مهمی در حصول نتیجه عمل جراحی دارد. آنتی بیوتیک موضعی جهت کاهش خطر عفونت به کار برده می شود. استروئید موضعی عموما" بلافاصله پس از عمل شروع شده و طی روزها، هفته ها و یا برخی مواقع ماهها آرام آرام کم می شود. اگر از استروئید به مدت طولانی استفاده می شود باید فشار داخل چشمی پایش شود. هر چند درد پس از عمل با استفاده از بانداژ لنز تماسی و استفاده از قطره های ضد التهابی غیر استروئیدی کاهش می یابد اما ممکن است به ضد دردهای خوراکی نیاز باشد. چون ضد التهاب های غیر استروئیدی ممکن است رشد اپیتلیوم را به تاخیر بیندازند، باید رقیق شوند. انفلتراسیون غیر عفونی قرنیه در حضور این دارو بدون همراهی با استروئیدها گزارش شده است. هر چند در دیدن انفلتراسیون باید کراتیت عفونی را در نظر داشت.
معاینه پس از عمل شامل معاینه قرنیه با لامپ اسلیت، روز عمل، دو و سه روز پس از آن تا ترمیم کامل اپیتلیوم می باشد.
ترمیم اپیتلیوم معمولا" روز پنجم پس از عمل کامل می شود. اگر از پانسمان لنز تماسی استفاده می شود باید به محض ترمیم اولیه اپیتلیوم برداشته شود. دید و شماره ثابت ممکن است تا چند ماه پس از عمل قطعی نشود. اندازه گیری منظم فشار داخل چشمی برای بررسی عوارض استروئیدها ـ که افزایش فشار چشم می باشد ـ لازم است.
 
درمان مجدد:
درمان مجدد تا ثابت شدن شماره چشم، از بین رفتن کدورت قرنیه و ثابت ماندن توپوگرافی قرنیه نباید انجام شود و اگر لازم باشد باید حداقل شش ماه پس از PRK انجام شود. در درمان مجدد باید قرنیه کدورتی نداشته باشد و یا خیلی خفیف باشد. استفاده از میتومیسین– سی در کاهش ایجاد کدورت موثر است.
 
عوارض جانبی و ناخواسته:
اصلاح کم یا بیش از اندازه علامت دار
برگشت نسبی
کاهش بهترین دید اصلاحی
اعوجاجات بینایی مانند هاله بینی، پخش نور به خصوص در شب
کاهش کانتراست بینایی
القاء آستیگماتیسم منظم یا نامنظم
کدورت یا اسکار قرنیه (اولیه یا تاخیری)
انفلتراسیون، زخم،نرم شدن و سوراخ شدن قرنیه (استریل یا میکروبی)
اکتازی قرنیه (استیپ شدن پیشرونده)
پیشرفت یا شدید شدن سندرم خشکی چشم
کاهش حساسیت قرنیه
اروزیون تکرار شونده قرنیه
فعالیت مجدد تبخال چشمی (کراتیت هرِِبسی)
عوارض القاء شده توسط داروهای استروئیدی (افزایش فشار چشمی، گلوکوم، آب مروارید)
افتادگی پلک
کاهش غیرواقعی فشار اندازه گیری شده چشم (به دلیل نازک شدن قرنیه)
عوارض به دنبال مصرف میتومیسین- سی (به عنوان مثال کاهش سلولهای اندوتلیوم)
هر چند موارد مشکلات شبکیه به دنبال PRK گزارش شده است، اما میزان برزو آن در جمعیت نزدیک بینی به همان اندازه است.
رضایتمندی بیمار:
این امر به انتظارات بیمار و نتیجه ی عمل بستگی دارد در مجموع بیماران از نتایج PRK راضی هستند. برخی افراد خاص ممکن است با وجود اصلاح کامل به دلیل وجود اعوجاجات ناخشنود باشند.
سووالات کیفیتی برای دستیابی به عملکرد اصلاح فیزیولوژیک عیوب انکساری توسعه یافته اند. اندازه گیری های ابجکتیو همیشه با عملکرد بینایی و رضایتمندی بیماران هماهنگی ندارد.
لیزیک:
عمل جراحی لیزیک بر روی چشم‌ها انجام می‌شود تا دید آنها را بهبود بخشد و اغلب نیاز به استفاده از عینک یا لنز تماسی را برطرف می‌‌کند.
عمل لیزیک یک شکل از جراحی لیزر است که قادر است طیف وسیعی از نزدیک بینی و آستیگماتیسم و دوربینی را اصلاح کند. در این فرم، عمل بهبود دید سریع بوده و ناراحتی‏های پس از عمل کمتر است.
در عمل ليزيك دو عمل با هم تركيب ميشوند تا عيب انكساري اصلاح شود. نخست با استفاده از يك وسيله اتوماتيك بنام ميكروكراتوم لايه نازكي از قرنيه برداشته مي‏شود. وجود اين لايه نازك اجازه بهبود سريع ديد و كاهش ناراحتي‏هاي پس از عمل را مي‏دهد. امروزه از انواعي از ليزر جهت برداشتن اين لايه هم استفاده مي شود. سپس با استفاده از ليزر اكسايمر كه با كنترل كامپيوتر صورت ميگيرد قرنيه تراش داده ميشود و به اين ترتيب عيب انكساري اصلاح مي‏گردد.
فردی که می خواهد لیزیک کند، نباید بیماری های چشمی مثل آب سیاه، خشکی چشم،بیماری های شبکیه، تبخال چشم، آب مروارید، کدورت و قوز قرنیه داشته باشد
عوارض انجام عمل ليزيک:
- ليزيك ايجاد انحرافات اپتيكي مي كند كه چشم پزشكان اطلاعات كاملي درباره آن ندارند
- ليزيك باعث كاهش ثبات ساختماني قرنيه مي شود
- ليزيك باعث ايجاد فتوفوپي يا ترس از نور مي گردد
- ليزيك باعث ايجاد خشكي چشم مي گردد
- ليزيك باعث افزايش خطر بروز كاتاراكت مي گردد
بعد از عمل لیزیک چه باید کرد؟
- خارش و مالیدن چشم‌ها به خصوص در چند روز اول ممنوع است.
- از شستشوی سر و صورت و استحمام تا 24 ساعت بعد از عمل باید خودداری کرد.
- تا سه هفته استخر و سونا نرفت.
- از آرایش کردن چشم ها تا یک هفته پس از عمل خودداری کرد.
- از شنا در استخر و دریا تا یک ماه پس از عمل باید خودداری کرد.
نکته: از جمله عوارضی كه می تواند به دنبال عمل ليزيک در فرد ایجاد شود ایجاد عفونت و یا عدم دستیابی به نتیجه قابل قبول در اصلاح دید فرد می باشد
عمل جراحی لازک، شماره چشم افراد بالای ۲۰ سال را
                                که چشم شان وضع ثابتی دارد، تا 10 شماره کاهش می
                                دهد
                                نویسنده: میکروبیولوژی مسجد سلیمان
                             عینک زدن طولانی او را خسته کرده است و احساس می
                                کند چشم هایش پس از گذشت چند سال، زیر عینک گود
                                افتاده و خسته به نظر می رسد، حتی کناره های
                                استخوان بینی نیز تحت فشار پایه های قاب عینک رنگ
                                عوض کرده است. برای چنین شخصی که دیگر از عینک زدن
                                خسته شده است،عمل جراحی لازک در صورت مهیا بودن
                                شرایط لازم از سوی بیمار می تواند بهترین و
                                موثرترین گزینه برای خداحافظی همیشگی با عینک
باشد.
                                    دکتر محمدرضا فرتوک زاده، فوق تخصص پیوند
                                قرنیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران
                                در گفت وگو با جام جم می گوید: عمل لازک در کاهش
                                شماره چشم تا 10 شماره موثر است، به شرط آن که سن
                                بیمار بالای 18 سال باشد و حداقل طی یکسال پیش از
                                انجام عمل،شماره چشمش تغییر نکرده باشد.
                                   
                                    لازک، نه لیزیک
                                    شاید برایتان جالب باشد که بدانید عمل لیزیک
                                چند سالی است که دیگر توسط چشم پزشکان صورت نمی
                                گیرد و عمل لازک به عنوان نوعی جراحی مشابه، اما
                                با تکنیک های کم عارضه تر جایگزین آن شده است.
                                    دکتر فرتوک زاده در توضیح تفاوت های عمل لیزیک
                                و لازک می گوید: جراحی های لیزیک و لازک دو نوع از
                                جراحی های مرسوم قرنیه است که میلیون ها نفر در
                                دنیا آن را تجربه کرده اند، اما در کشورما همچنان
                                بیشتر مردم با عمل لیزیک آشنا هستند و کمتر واژه
                                لازک را به کار می برند، در حالی که این دو جراحی
                                با هم متفاوت است. در جراحی لیزیک، لایه ای از
                                قرنیه یعنی حدود 130 تا 140 میکرون از 500میکرون
                                ضخامت قرنیه برداشته می شود و پس از آن که زیر آن
                                با لیزر تراشیده شد، لایه برداشته شده در جای خود
                                قرار می گیرد.
                                    این متخصص چشم اضافه می کند: پس از آن که
                                متخصصان چشم دریافتند که لایه دوم هیچ گاه مانند
                                بافت اولیه چشم در جای خود محکم نمی شود، تصمیم
                                گرفتند تنها سطح قرنیه را بتراشند و ضخامت و
                                استحکام اولیه قرنیه را حفظ کنند.
                                    به این ترتیب عمل لازک به عنوان روشی کم عارضه
                                تر که حتی به دنبال ضربه نیز عوارضی را برای بیمار
                                به دنبال نخواهد داشت، ابداع شد.
                                   
                                    تاری دید موقتی است
                                    مسلما عمل لازک نیز همچون جراحی های دیگر با
                                عوارضی همراه است، اما معمولااین عوارض موقتی است
                                و طی چند ماه پس از انجام عمل از بین می رود. به
                                همین دلیل متخصصان قرنیه همیشه یادآوری می کنند که
                                تاری دید پس از عمل لازک طبیعی است، به طوری که
                                بیماران طی یک هفته اول پس از عمل حدود 85 درصد و
                                در ماه اول تا 95 درصد افراد تاری دید دارند، اما
                                این عارضه بتدریج از بین می رود.
                                    دکتر فرتوک زاده اضافه می کند: اگر سن بیمار
                                بالای 18 سال و شماره چشمش ثابت باشد و قوز قرنیه
                                هم نداشته باشد، تاری دید جدی اتفاق نمی افتد. اما
                                عارضه دیگری که پس از عمل لازک اتفاق می افتد پخش
                                نور است که دید در شب را هنگام رانندگی برای
                                بیماران مشکل می کند. البته این عارضه طی سه تا شش
                                ماه برطرف می شود. همچنین بیماران جراحی شده
                                معمولادر یک تا سه هفته اول پس از جراحی هنگام
                                مطالعه مشکل دارند و حروف را سایه دار می بینند که
                                این عارضه نیز پس از هفته های اول رفع می شود.
                                    این جراح قرنیه با اشاره به احتمال بروز خشکی
                                چشم پس از عمل لازک می افزاید: خشکی چشم عارضه ای
                                است که ممکن است پس از لازک پیش بیاید و بین سه تا
                                9 ماه نیز باقی بماند. در چنین شرایطی به بیمار
                                اشک مصنوعی داده می شود.
                                   
                                    عمل لازک برای شما ممنوع!
                                    چشم پزشکان می گویند: افراد تا 70 سالگی نیز
                                می توانند عمل لازک انجام دهند. اما اگر زمینه
                                بروز آب مروارید را داشته باشند، این عمل جراحی
                                برایشان انجام نمی شود. به این علت متخصصان چشم
                                شماره های بسیار بالای چشم را از در سنین پس از 40
                                سالگی با روش های دیگری جز عمل لیزیک و لازک درمان
                                می کنند؛ روش هایی که نیاز به عمل آب مروارید بعدی
                                را نیز در بیماران چشمی از بین می برد.
                                    دکتر فرتوک زاده با تاکید بر این که کسانی که
                                قوز قرنیه دارند، نباید لازک انجام دهند، می گوید:
                                همچنین کسانی که بیماری های پیشرفته شبکیه بر اثر
                                ابتلابه قند یا فشار خون بالادارند یا دچار آب
                                سیاه پیشرفته هستند، نباید عمل لازک انجام دهند.
                                کسانی که به دلایل ژنتیک یا بر اثر ضربه مستعد
                                بروز آب مروارید هستند نیز نباید تحت عمل لازک
                                قرار بگیرند.
                                    این متخصص قرنیه در توضیح این تصورکه عمل لازک
                                در رفع آستیگماتیسم موثر نیست، می گوید: عمل لازک
                                تنها در کاهش شماره های چشم بسیار بالاو آستیگمات
                                بالای 3 یا 4 ممکن نیست و در بقیه موارد تا کاهش
                                10 شماره ای دید چشم موثر است.
نظر فراموش نشود
 استاد دکتر حسین معتمدی شما یک الگوی واقعی برای دانشجویان هستید انشالله در کارهایتان همیشه موفق باشید
 
برچسب‌ها: همه چیز در مورد روش پی آر ک PRK لیزیک و لایزیک
+ نوشته شده در  ساعت   توسط مینا | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
زیست شناسی سلولی و ملکولی میکروبیولوژی مسجدسلیمان

پیوندهای روزانه
همه چیز درباره افزایش بازیابی نفت با باکتری ها و میکروبها MEOR microbial enhanced oil recovery
همه چیز در مورد ژنوم انسان سندرم ترنر و سندرم کلاین فیلتر
کشت ادرار و خون در آزمایشگاه باکتریولوژی
مطالب مفیدی درباره كارشناسي ارشد ناپيوسته ميكروبیولوژی پزشكي
همه چیز در مورد بیماری های مقاربتی
آزمایش اعتیاد کروماتوگرافی لایه نازک TLC
آشنایی با جنس مایکوپلاسما genus mycoplasma
مطالب متنوعی از دنیای زیبای میکروبیولوژی
مطالب مفیدی در باره آنفولانزا Influenza
همه چیز در مورد تب مالت و تست wright
همه چیز درباره کومبس مستقیم و کومبس غیر مستقیم (Test Coombs)
استاد زحمتکش
همه چیز در مورد آزمایشات هماتولوژی بالینی
همه چیز در مورد پروتئین a1c آزمایش Hb A1c
آشنایی با چند تکنیک آزمایشگاهی
همه چیز درمورد آنالايزرهاي بيوشيمي
باكتريهاي سودوموناس Pesudomonas Bacteria
كلستريديوم ها و مایکوباکتریوم ها و لاکتوباسیلوس ها
محاسبه مقدار ESR
تعیین زمان انعقادخون و تعیین زمان سیلان خون
انیمیشن باکتری
همه چیز در مورد تست CAMP
همه چیز در مورد تست الایزا ELISA
لیست تست های آزمایشگاهی
روشهاي جداسازي و تشخيص باكتريهاي بيماريزا در مواد غذايي
تمام تست های تشخیصی جنس استافیلوکوکوس
آشنایی بامحیط کشت اوره آگار
معرفی انواع محیط کشت 2
آشنایی با محیط TSI تريپل شوگر آيرون
تفسير اجزاي آزمايش خون
کارنامه رتبه 1 و 3 میکروبیولوژی وزارت بهداشت و زمان ثبت نام آزمون وزارت بهداشت
آشنایی کامل بر آنزیم های کبدیSGOT,SGPT علایم کلینیکی و ازمایشگاهی عفونت با HIV علایم کمبود اهن
هموگلوبین گلوکوزیله HB A1C و بروسلا تجزیه ادرار
همه چیز درباره PCR
كارنامه ها و درصدهای پذیرفته شدگان كارشناسي ارشد
آنفلوآنزای خوکی
همه چیز در مورد رنگ آمیزی گرم
جسم بار و رنگ آمیزی باکتریها
آشنایی با کشت میکروارگانیزمها و میکروسکوپ ها
همه چیز درباره شیگلا
معرفی خانواده انتروباکتریاسه
آزمایشهای تشخیص دیابت شیرین
آنتی بیوگرام
همه چیز درباره آنتی بیو تیک ها
بیماری هاری
همه چیز در مورد بیماری طاعون
کلستریدیوم ها
همه چیز درباره زخم معده
آپاندیس
همه چیز درباره مخمرها
آرشیو پیوندهای روزانه

Powered by WebGozar

نوشته های پیشین
فروردین ۱۳۹۴
دی ۱۳۹۳
آبان ۱۳۹۳
شهریور ۱۳۹۳
مرداد ۱۳۹۳
تیر ۱۳۹۳
خرداد ۱۳۹۳
اردیبهشت ۱۳۹۳
اسفند ۱۳۹۲
دی ۱۳۹۲
آذر ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۲
مهر ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
تیر ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۱
بهمن ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
آبان ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
اردیبهشت ۱۳۹۱
فروردین ۱۳۹۱
اسفند ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
شهریور ۱۳۹۰
تیر ۱۳۹۰
فروردین ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آرشيو
پیوندها
زیست شناسی گنبد کاووس
مقالات زیست شناسی
زیست شناسی تنگستان
من و دنیای زیست ام
بیولوژی انیمیشن وتصاویر
زیست شناسی رفسنجان
آزمایشگاه خون شناسی از دبستان تا دانشگاه
rap681
زیست پژوهان جوان
آزمایشگاه خون شناسی دانش آموزی
دانشگاه مسجدسلیمان
زیست شناسی کردستان
مطالب پزشکی-اجتماعی
زیست شناسی نوین
وبلاگ تخصصی اتاق عمل
شیلات آبادان
فرزانگان حنوب
علوم آزمایشگاهی
بازتاب مسجدسلیمان
بیوتکتولوژی و میکروب
میکروبیولوژی لاهیجان
میکروب ارومیه
پایگاه علوم پایه پزشکی
پایگاه علوم پایه پزشکی ایران
انجمن علمی علوم جانوری همدان
ریاضیات بی نهایت آسان و سریع
وبلاگ میکروب و بیوتکنولوِژی
بیماری شناسی گیاهی
اخلاق پزشکی
دانشمندان جوان
دانشجوی میکروبیولوژی ارومیه
وت پارس
پرستاران بادرود
مهندسی پزشکی
میکروبیولوژی
آفتاب مهتاب
کشاورزی نوین دلفان
مطالب جالب و خواندنی
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM